Зеленський повинен дати "Мотор Січі" шанс на розвиток, — експерти

Зеленський повинен дати "Мотор Січі" шанс на розвиток, — експерти

У президента з'явився шанс повернути "Мотор Січі" традиційну нішу лідера світового авіабудування

Скандальна історія "Мотор Січі" отримала розвиток, що інтригує й обіцяє Україні реальний шанс повернути світову позицію лідера в галузі авіабудування.

Такої думки дійшли провідні вітчизняні експерти, оцінюючи спільне звернення китайської Skyrizon та української DCH Group до АМКУ із заявкою на придбання контрольного пакета Запорізького моторобудівного заводу.

Про факт подання заявки на купівлю активів "Мотор Січі" разом із DCH Group Олександра Ярославського 6 серпня 2020 року заявила материнська структура Beijing Skyrizon – китайська компанія Beijing Xinwei Technology Group Co., Ltd.

Реакція Володимира Зеленського була миттєвою. Президент дав доручення Кабінету Міністрів усунути всі чинники, що перешкоджають розвитку стратегічних українських активів, та оцінити вплив на економічну безпеку інвестиційної угоди щодо ПАТ "Мотор Січ".

Експертне співтовариство України гідно оцінило цей крок, закликавши Зеленського розрубити гордіїв вузол токсичної спадщини "свинарчуків" і повернути "Мотор Січі" традиційну нішу лідера світового авіабудування.

За словами директора Українського аналітичного центру Олександра Охрименка, втручання АМКУ у вже реалізований на підприємстві "Мотор Січ" інвестиційний проєкт Skyrizon було вигідно Порошенку та "свинарчукам", але геть-чисто суперечило свідомим національним інтересам України.

Тепер, коли разом із китайцями на підприємство готовий увійти найбільший український інвестор Олександр Ярославський, у Зеленського з'явилася унікальна можливість відродити стратегічний завод.

"Ситуація із втручанням в угоду Антимонопольного комітету та СБУ насправді досить дивна, але лише для тих, хто не дуже добре розуміє українські реалії. Порошенко та його "свинарчуки" фактично заблокували проєкт співробітництва ПАТ "Мотор Січ" із китайцями, коли інвестори вже вклали купу грошей в українське підприємство. Це не дуже приємна спадщина для президента Зеленського. Коли опам’ятався АМКУ? Коли китайська сторона подала документи на концентрацію у великий пакет декількох розрізнених пакетів акцій підприємства! А якби документи не подавали? Китайська компанія, акції якої котируються на біржі, зробила відповідно до загальноприйнятої світової практики прозорого ведення бізнесу — повідомила про концентрацію. Точно так само "раптом" схаменулася СБУ — теж після угоди. У Зеленського зараз є можливість знищити цю "спадщину свинарчуків" і дати шанс компанії "Мотор Січ" розвиватися, а Україні – зберегти технології та технологічне виробництво", — переконаний Охрименко.

Солідарний із колегою і директор Агентства соціальних комунікацій Сергій Белашко. Він вважає, що хоч висловлювання Володимира Зеленського щодо ситуації навколо ПАТ "Мотор Січ" і дуже обережні, але їхня суть зводиться до того, що Україні вже слід визначитися зі своїми пріоритетами: або зберегти наукові розробки, кадри, технології та нішеве лідерство у виробництві авіадвигунів, або, постійно оглядаючись на своїх американських "друзів", через 3–5 років остаточно втратити і позиції на міжнародному ринку, і десятки тисяч робочих місць у високотехнологічній індустрії.

"Зберігши стратегічне підприємство, перспективну галузь і кваліфіковані кадри, Україна може претендувати на участь у проєктах, вартість яких обчислюється мільярдами доларів. Ігри "свинарчуків" навколо ПАТ "Мотор Січ" та їхні спроби "стати учасниками" в угоді на багато мільйонів доларів на процес впливають, як гавкіт собак навздогін каравану. Вибір має зробити Зеленський. Однак президент повинен мати неабиякий масштаб особистості та державне мислення, щоб ухвалити правильне рішення. Чи зможе Володимир Зеленський продемонструвати ці якості, побачимо згодом", — сказав Белашко.

У 2016 році "Мотор Січ" придбали китайські інвестори, пов'язані зі Skyrizon, інвестувавши у розвиток виробництва більш ніж $100 млн. Згодом йшлося про передання 25% акцій ПАТ "Мотор Січ" держконцерну "Укроборонпром". Однак у червні 2020 року радник гендиректора "Укроборонпрому" Руслан Корж повідомив, що "пропозиція вже є неактуальною".

У відповідь на звернення президента прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що подальшу долю "Мотор Січі" повинен вирішувати суд: "Україна — держава з ринковою економікою, яка не може втручатися в продаж пакетів акцій одним інвесторам чи іншим, купівлю цих акцій ким завгодно. Насправді питання лежить у площині третейських судових суперечок: рішення мають ухвалювати не політики, а неупереджені інституції, які займаються цим у всьому світі". 

Джерело: https://delo.ua/business/zelenskij-dolzhen-dat-motor-sichi-shans-na-razvi-371432/

Ми застосовуємо файли cookies та інші технології для того, щоб запам'ятати Ваші уподобання та дізнатися, як саме Ви користуєтесь сайтом та взаємодієте з ним.

Використовуючи наш сайт, Ви також погоджуєтесь з умовами "Угоди користувача" та "Положення про обробку та захист персональних даних". Натискаючи "ПОГОДЖУЮСЬ", Ви надаєте згоду на обробку Ваших даних.