Президенту Зеленському випала рідкісна нагода примножити та підсилити стратегічні активи, які за роки незалежності наша країна, як правило, лише втрачала.
Такого висновку дійшли провідні українські експерти, коментуючи подання в АМКУ спільної заявки китайської компанії Skyrizon і бізнес-групи Олександра Ярославського DCH на придбання контрольного пакета акцій Запорізького машинобудівного заводу «Мотор Січ».
На думку політолога Олексія Якубіна, якщо АМКУ дасть згоду на придбання активів «Мотор Січі» інвестиційними партнерами китайською компанією Skyrizon і українською DCH Group Ярославського, то це підприємство матиме грандіозне майбутнє. Україна отримає всі шанси відновити на світовому ринку авіабудування статус-кво передового виробничого високотехнологічного центру.
«Розумію сумніви нашої влади та президента. Їм непросто ухвалити рішення, оскільки Америка виступила категорично проти продажу активів «Мотор Січі» Китаю. Ми розуміємо, що це означає. Однак відоме прислів'я говорить: «Не роби так, як радять англійці, а роби так, як вони самі чинять». Думаю, США, якби це стосувалося їхньої участі в активах високих технологій, у тому числі й разом із Китаєм, самі б раділи такій співпраці. Нещодавня історія щодо бажання Microsoft і американського уряду купити частку в TikТok – саме про це. Тим більше, що участь Олександра Ярославського дає державі досить широке поле для геополітичного маневру та можливості для всіх майбутніх коригувань щодо безпеки – якщо, звісно, вони знадобляться. Простіше кажучи, у президента і держави з'явилася можливість розпочати грандіозне інвестиційне співробітництво з Китаєм і переконати в розумності компромісу США. Сьогодні не можна просто так відмовлятися від унікальної технологічної та виробничої спадщини, завдяки якій Україна була індустріально-промисловим центром Європи. Ми маємо можливість повернути економічний суверенітет», – вважає експерт.
Аналогічної точки зору дотримується і політичний оглядач Руслан Бізяєв. На його думку, сам факт того, що Зеленський дав доручення Кабміну виявити й усунути чинники, що блокують роботу стратегічних українських підприємств, у тому числі проаналізувати вплив приватизації «Мотор Січі» на економіку країни, безперечно, є гарним сигналом.
«Ця подія дає президенту України, мабуть, першу серйозну можливість продемонструвати, що він відстоює стратегічні економічні інтереси України, а також показати американським партнерам, що він готовий до компромісних рішень. Входження Ярославського в статутний капітал «Мотор Січі» – це, мабуть, єдиний варіант припинення геополітичних війн за українське підприємство та початок роботи моторобудівного заводу на користь України. Китай – стратегічний торговельний партнер України, який у разі правильного вирішення президентом питання щодо «Мотор Січі» готовий інвестувати сотні мільйонів доларів у сучасні технології, забезпечити завод масштабними замовленнями на десятиліття вперед. Партнерство з Ярославським, який має величезний досвід відродження, здалося б, зовсім «мертвих» підприємств, стане гарантією того, що виробничі потужності та технології моторобудування не будуть вивезені до Китаю, а залишаться в Україні. Таке партнерство, безумовно, слугуватиме, насамперед, на благо нашої країни, у тому числі дозволить зміцнити її обороноздатність», – констатує аналітик.
«Мотор Січ» – одне з найбільших у світі підприємств з виробництва, випробування, супроводу щодо експлуатації та ремонту 55 типів і модифікацій економічних і надійних двигунів для 61 виду літаків і гвинтокрилів різного призначення. У 2016 році підприємство придбали китайські інвестори, пов'язані зі Skyrizon, інвестувавши в розвиток виробництва більш ніж $100 млн. Вони мали намір добровільно передати державі 25% акцій, однак у червні 2020 року радник гендиректора ДП «Укроборонпром» Руслан Корж повідомив, що пропозиція неактуальна.
6 серпня 2020 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив про неможливість втручання держави в ситуацію з перспективою вирішення суперечки в судовому порядку.
«Україна – держава з ринковою економікою. Вона не може втручатися в продаж пакетів акцій одним інвесторам чи іншим, купівлю цих акцій ким завгодно. Насправді питання в площині третейських судових суперечок: рішення мають ухвалювати не політики, а неупереджені інституції, які займаються цим у всьому світі», – заявив Шмигаль.
Джерело: https://golos.ua/i/766500