Реконструкцією харківського аеропорту займається співвласник групи «УкрСиб» Олександр Ярославський. Вчора мер Харкова Михайло Добкін повідомив, що підприємець планує вкласти близько 200 млн. доларів у реконструкцію Міжнародного аеропорту «Харків», а також придбати авіакомпанію «Харківські авіалінії». Як розповів «Ъ» сам пан Ярославський, його компанія справді має намір реконструювати аеропорт та протягом п’яти років збільшити пасажиропотік у 15 разів – до 1,5 млн. пасажирів на рік.
Міжнародний аеропорт «Харків» був відкритий у 1932 році і звався тоді «Аеропорт «Основа». У 1988 році зі складу аеропорту було виключено авіакомпанію «Авіалінії Харкова». У квітні 2001 року аеропорт передали у комунальну власність територіальній громаді Харкова. Він має асфальтовану злітно-посадочну смугу довжиною 2,22 тис. м, що дозволяє приймати повітряні судна типу «Ан», «Іл», «Ту» та «Як». Останню реконструкцію аеропорту було здійснено у 1995 році. Пасажиропотік аеропорту у 2006 році виріс на 44,8%, майже до 100 тис. пасажирів. Прибуток склав ,2 млн., витрати - ,53 млн. В аеропорту базується авіакомпанія «Авіалінії Харкова».
Мер Харкова Михайло Добкін розповів «Ъ», що міськрада запропонувала співвласнику групи «УкрСиб» Олександру Ярославському розробити проект реконструкції харківського аеропорту. «До моменту проведення Євро-2012 нам необхідний нормальний аеропорт, - пояснив пан Добкін. За його словами, в разі ухвалення проекту пан Ярославський, після його реалізації, стане власником побудованих об’єктів нерухомості. «На сесії міськради від 3 липня було ухвалено рішення про проектування землевідводу біля аеропорту компанії пана Ярославського. Це був перший крок, наступний – виділення землі», - говорить джерело у міськраді.
Олександр Ярославський був не єдиним претендентом на проведення реконструкції харківського аеропорту. Нагадаємо: раніше про свій інтерес до проекту «Ъ» повідомляла російська транспортно-промислова група МРП, яка є співвласником аеропортів Новосибірська, Челябінська та Барнаула (див. «Ъ» від 21 червня). До того ж, мер Харкова заявляв, що в реконструкцію аеропорту готова інвестувати одна чеська компанія.
Пан Ярославський розповів «Ъ» , що його компанія самостійно розвиватиме аеропорт і не планує створювати СП з російськими інвесторами: «Нехай вони у себе розвивають, ми і без них обійдемось». За словами Михайла Добкіна, під час запланованої реконструкції передбачається подовжити на 240 м та відремонтувати існуючу злітно-посадочну смугу, що дозволить приймати літаки типу Boeing та Airbus, побудувати пасажирський термінал та встановити додаткові навігаційні засоби.
Підприємець також збирається придбати авіакомпанію, що базується в цьому аеропорту: «Я обов’язково придбаю «Харківські авіалінії». Як бізнесмен скажу: чим дешевше, тим більше вкладу в їх розвиток». За словами пана Ярославського, за умови необхідності інвестицій протягом трьох-п’яти років пасажиропотік буде збільшено в 15 разів – з нинішніх 100 тис. до 1,5 млн. пасажирів на рік. «Щодоби на висоті від 7 до 15 тисяч метрів літає близько 400 літаків. Частину з них ми збираємось пустити через Харків», - зазначив Олександр Ярославський.
Втім, експерти оцінюють ці плани скептично. Так, генеральний директор консалтингової компанії Infomost Борис Рибак сумнівається, що в майбутньому темпи росту пасажиропотоку збережуться: «Мобільність населення в регіоні невисока, швидше за все, ріст не перевищить 8-12 процентів на рік». А на думку старшого партнера компанії «Ільяшев та партнери» (виступає юридичним радником з питань авіації комітету Верховної Ради з транспорту та зв’язку) Романа Марченка, для того, щоб домогтись збільшення об’ємів авіаперевезень у Харкові, необхідно мати як мінімум одну авіакомпанію з розвинутою мережею маршрутів, яка базуватиметься у місті. «Зараз таких немає, а відродження збиткових «харківських авіаліній» обійдеться Ярославському у суму більше 200 мільйонів доларів», - каже він. – Тому не виключено, що цей прожект спрямований на отримання землі біля аеропорту, яку згодом можна вдало забудувати».