Сьогодні, 29 травня, оперативники Департаменту стратегічних розслідувань (ДСР НПУ) під керівництвом Андрія Рубеля та слідчі Головного слідчого управління Нацполіції (ГСУ НПУ) провели обшуки в офісних приміщеннях підприємств Групи DCH у Києві, Харкові та Дніпрі. Зокрема, було вилучено документацію, компʼютерну техніку та накопичувачі інформації тощо.
DCH заявляє, що вважає ці масові обшуки незаконними, такими, що чинять необґрунтований тиск на бізнес-діяльність групи, та наслідком того, що попередні незаконні дії правоохоронців були оскаржені в Офісі Генерального прокурора, ГСУ НПУ та ДСР НПУ.
Олена Лисицька, юрисконсульт DCH, заявляє: «Останні дії Нацполіції є грубим порушенням норм КПК України та Конституції. Це політично мотивований тиск на легальний бізнес. Такі слідчі дії можна кваліфікувати як переслідування. Вони не можуть застосовуватись до бізнеса, який відкрито працює, звітує, сплачує податки та постійно співпрацює з правоохоронцями по всіх питаннях».
Факти:
29 травня 2025 року слідчі Головного слідчого управління Національної поліції України спільно з оперативними працівниками ДСР ГСУ НПУ проводять масштабні обшуки у працівників та за юридичними адресами підприємств групи компаній DCH у межах кримінального провадження № 42022000000000719 від 16.06.2022 року. Формальним обґрунтуванням стало застосування процедури за ч. 3 ст. 233 КПК України — без ухвали слідчого судді.
У деяких випадках:
- здійснювалося силове проникнення до житла зі зламом дверей;
- вилучалося особисте та робоче майно без опису та процесуального оформлення;
- відмовляли у праві на адвоката, порушуючи ст. 59 Конституції України та ст. 20 КПК України.
🛑 Частина 3 ст. 233 КПК України, яка застосована як підстава для обшуків, передбачена виключно для невідкладних випадків, коли йдеться про безпосереднє спостереження за вчиненням злочину та необхідність термінового реагування. У цьому ж випадку:
- провадження відкрите у 2022 році;
- у 2023 році обшуки вже були проведені з дотриманням процедури;
- жодних нових фактів, які б виправдовували невідкладність, не виникло;
- жоден представник чи працівник компаній DCH не має статусу підозрюваного.
📍 Обшуки здійснюються повторно. 10 травня 2023 року вже проводилися обшуки за тими самими адресами та в межах того ж провадження, але на підставі ухвал слідчих суддів Печерського районного суду м. Києва. За результатами попередніх слідчих дій вилучене майно було повернуто власникам лише після подання численних скарг і судових рішень, у тому числі — через понад рік, а іноді — майже через два роки.
📌 Більше того, 22 та 23 травня 2025 року представниками компаній було подано скарги до Офісу Генерального прокурора, ГСУ НПУ та ДСР НПУ — саме щодо неправомірного тиску на компанії в межах цього провадження. У відповідь вже 29 травня влаштовано повторну хвилю необґрунтованих обшуків по всій території України.
Євген Мороз, керівник департаменту зі зв’язків із громадськістю DCH, додає: «Нам закидають фіктивність підприємств. Про яку фіктивність може йти мова, коли підприємства групи DCH — це діючий бізнес із реальною господарською діяльністю, який сплачує мільярдні податки до державного бюджету України. Вони є роботодавцями для тисяч громадян та відіграють важливу роль у вітчизняній економіці. За підсумками 2024 року компанії групи DCH сплатили 2,3 млрд грн податкових платежів».
📅 22 травня 2025 року у ході досудового розслідування було офіційно долучено лист (додається до офіційного повідомлення DCH) одного з акціонерів ПАТ «Укртатнафта», у якому чітко зазначено:
«Олександр Ярославський ніколи не мав впливу на прийняття рішень у ПАТ «Укртатнафта», не отримував жодних дивідендів, не мав опосередкованого бенефіціарного володіння і не контролював діяльність товариства».
В інформаційному полі з’явилася інформація, що Акціонер компанії DCH Олександр Ярославський наразі перебуває у розшуку Інтерполу. Ця інформація не відповідає дійсності. Наразі Акціонер компанії DCH не має статусу у вказаній кримінальній справі.
Вікторія Левченко, юридичний представник компаній групи DCH, адвокат, СЕО та партнерка юридичної компанії ProfiLegal, заявила: «Підприємства групи DCH оскаржують незаконні дії в судовому порядку, звертаються до органів влади та міжнародних інституцій для захисту своїх прав та репутації, інформують громадськість і партнерів про реальні загрози верховенству права в Україні».
Довідка
DCH Investment Management – фінансово-промислова група компаній, яка керує інвестиціями у видобуток руди та металургію, машинобудування, нерухомість, страхування, банківський та готельний бізнес. Має багаторічний досвід ефективного інвестування в Україні.
Департамент зі зв’язків із громадськістю DCH
pr@dch.ua