Для багатьох українських бізнесменів поведінка засновника групи DCH Олександра Ярославського - це маркер поведінки на ринку. Ярославський рідко купує щось дорого і практично завжди вчасно виходить з проектів, отримуючи високу прибутковість.
Сам Ярославський не надто публічний. Єдина можливість зловити його і задати питання - приїхати на заходи, які він проводить або відвідує. Як правило, це форуми інвестиційної тематики.
Як ідуть справи з розвитком мережі ТРЦ «Караван» і як бізнесмен бачить інвестиційний клімат в Україні, Ярославський розповів нашому головному редактору Ніні Міщенко.
Чи змінилася структура власності мережі ТРЦ «Караван»?
Ні, я як і раніше володію в рівних частках торговими центрами з двома американськими фондами. Нічого не змінилося і ніхто не викуповував частки один одного. Я задоволений результатами роботи «Караванів» і фонди теж задоволені.
У мережі ТРЦ «Караван» кредит ВТБ на суму близько $ 140 млн. Багато банків зараз скаржаться, що позичальники не дуже добре обслуговують кредити в нинішніх економічних умовах.
Якщо банки будуть далі обурюватися - клієнти можуть взагалі перестати обслуговувати. Сьогодні багато людей і бізнеси не платять взагалі нічого, а ми платимо. Ми завжди платимо за своїми рахунками. Ми реструктуризували кредити і платимо за своїми зобов'язаннями. У нас хороші відносини з банками.
Як відбувається спілкування з американськими фондами в нинішній економічній ситуації? Вимагають вони більш часті звіти по мережі ТРЦ «Караван», тому що зараз багатьом стало погано?
Ні, не вимагають. Вони довіряють мені і DCH. Оперативну діяльність веду я. Є традиційна форма спілкування з портфельними інвесторами і вона ніяк не змінилася. Ці фонди не бояться ситуації в країні, тому що знають з ким мають справу і спілкуються з конкретною особою. Ті хто зі мною працюють - вони нічого не бояться. Може у інших і стало погано. У нас як було непогано - так і є.
Плануєте далі розвивати мережу ТРЦ «Караван»?
Звичайно плануємо. Все залежить від ситуації - буде попит на цей розвиток, то будемо розвивати торговельні центри. Коли ринок сам повірить у цей напрямок.
Як ви бачите ринок нерухомості зараз. У нинішніх умовах в нього варто вкладати?
Поки ніяк не бачу. Краще чи гірше - потрібно дивитися по кожному проекту. Поки що треба постояти і подивитися.
Ще будуть дешевшати активи або ми вже «на дні»? Час купувати?
Якщо коротко, то ще можна почекати. Економіка напевно ще просяде.
До вас приходять зараз з пропозиціями придбати активи?
До мене постійно приходять і пропонують все. Сьогодні всі хочуть продати свій бізнес, але покупця немає.
Комерційну нерухомість пропонують?
Звичайно. Зараз багато хто хоче продати все - від «борзих щенят» до «космічних кораблів».
ТРЦ «Караван» у вас хочуть купити?
Поки пропозицій не надходило. Я продам, якщо буде гарна ціна, але поки і погану не пропонують.
Раніше ви говорили, що готові інвестувати в проекти з прибутковістю від 15%...
Зараз я став менш жадібним (посміхається), прибутковість в 10% мене влаштує. Основний принцип інвестицій - це знайти що-небудь дешевше і продати подорожче. Зрозуміло, що це перебільшено сказано. Якщо займаєшся якимось проектом, потрібно шукати, занурюватися і треба його розвивати. Мені цікаві будь-які напрямки, де можна докласти зусиль своїх і отримати дохід.
Ви проводите заходи для інвесторів у Харкові. Спочатку інвестфорум, тепер агрофорум. Які питання задають інвестори, вони не бояться приїжджати у прифронтове місто?
Такі форуми для мене - це можливість не зупиняючись говорити про Харків. Говорити про перспективи, говорити про можливості. Щоб людей зацікавити - потрібно про себе нагадувати і все показувати. Це моє місто. Все що я хочу для нього робити - я роблю. Я не знаю багато це чи мало - це питання оцінки всіх інших вже. Ми привозимо сюди інвесторів подивитися. Всі хто приїжджають - не бояться ситуації навколо. Ті хто бояться - привеземо їх наступного разу і будемо показувати і заспокоювати. Поки навколо вирує негода - у нас тиха заводь.
Що необхідно зараз для інвестицій? Коли вони з'являться в Україні?
Інвестиції вже на підході. У першу чергу в Україні повинен настати мир. Ми пам'ятаємо, що гроші люблять тишу. Має настати стійкий мир - це основне. Стійке положення і тоді підуть інвестиції. Економіка повинна стати успішною і повинні з'явитися однакові правила гри - однакові для всіх. Те що ми цікаві для всього світу - це не викликає сумнівів. І наші чорноземи, наше розташування у центрі Європи, наша вся інфраструктура, портова і нафтогазова. У нас є куди докласти долар. Питання умов, коли ми створимо ці умови - тоді й з'явиться інвестора. Тоді від них відбою не буде.
Як ви оцінюєте хід реформ у державі. Ви бачите, щоб щось реформувалося?
Поки насилу. Для того, щоб побачити хід реформ - потрібно побачити обсяг інвестицій. Обсягом це поки не можна назвати. Одне завжди випливає з іншого. Нас же не реформи цікавлять як такі, а результат. Щоб були хороші дороги, машини, посмішки людей і працюючі підприємства. Це і є реальний показник ходу реформ.
Коли економіці може стати краще?
Я не даю таких оцінок. Це не мій бізнес прогнозувати поліпшення або погіршення економіки. З цих питань звертайтеся до бюро за прогнозами погоди (посміхається).
Автор - Ніна Міщенко